"Enter"a basıp içeriğe geçin

KREDİ HESAPLAMALARI

İhtiyaç duyduğunuz kredilerle ilgili sağda yer alan kredi hesaplama aracını kullanarak hızlı bir şekilde kredi hesaplaması yapabilirsiniz.


Kredi Miktarı
Kredi Vadesi


Kredi Miktarı
Kredi Vadesi


Kredi Miktarı
Kredi Vadesi


Ev Kredisi Hangi Evlere Kredi Verilir?

Ev Kredisi Hangi Evlere Kredi Verilir?

Konut almak için bankaların ev kredisi seçenekleri arasında incelemeler yaparken aklınızdan çıkarmamanız gereken en önemli noktalardan birisi de ev kredisi müracaatının kabul edilmesi için tek geçerli ölçütün kredi notunuz olmadığı. Bankalar kredilendirme yaparken yalnızca kredi notunuz  ya da gelir durumunuza değil, satın almak istediğiniz evin bazı özelliklerine de bakarak kredilendirme yapmaya karar verir ya da vermez. Kredi çekerken evin durumu ile ilgili bu önemli noktalara dikkat ederseniz, ev kredisi başvurusu yapmadan önce hazırlandığınız kredi hesaplama ve kredi karşılaştırma çabalarınız da boşa gitmemiz olur.

O zaman “ev kredisi hangi evlere Kredi verilir, hangi evlere verilmez?” diye sorulduğunda karşımıza çıkan en önemli yazıları gözden geçirelim.

Kat İrtifakı Var mı?

Önce “kat irtifakı nedir?” sorusundan başlayalım. Kat irtifakı, evin inşa edileceği ya da edilmiş olduğu arazinin üzerindeki dairelere ait olan hisse tapusu demektir.

Satın almak istediğiniz evin kat irtifakı ya da evin kat mülkiyeti olup olmaması son derece önemlidir. Tapu işlemlerinde şerh, ipotek ya da buna benzer sorunlarla karşılaşmamak için satın almak istediğiniz evin kat irtifakının olması son derece önemli.  İskan sahibi olunduktan sonra kat mülkiyetine geçmek de önemli bir işlem. Eğer bu iki işlemi gerçekleştirmezseniz kredi müracaatınız olumsuz sonuçlanır.

 

Almayı düşündüğünüz ev villa veya müstakil gibi bağımsız ev tiplerinden herhangi biriyse, arsa tapusu da kat irtifakı gibi belgeler yerine kabul edilebiliyor.  Elbette kat mülkiyeti ya da kat irtifaklı evler öncelikli olarak tercih edilecekse de bu tür binaların yapı kullanım izin belgeleri varsa arsa tapuları ile beraber teminat olarak da kabul edilmesi mümkün.

 

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir